Společný spánek rodičů s dětmi v jedné posteli

Společný spánek rodičů s dětmi v jedné posteli

Myslíte si, že mámina náruč je, v podstatě, nejbezpečnějším místem, kde by dítě mělo trávit noc nebo naopak upřednostňujete soukromí a prostor pro klidný a oddělený spánek?

Názory se různí a každý se zařídí, tak jak mu to vyhovuje, nebo jak mu to jeho cit dovolí.

Pro Vás, kteří byste rádi s dětmi spali, ať už z jakýchkoliv důvodů, je zde pár nejčastějších otázek, které Vám budou znít v hlavě a které možná budete často slýchat od svého okolí.

Nebude to pro nás nepohodlné?

Zvolíte-li vhodnou velikost postele nebo budete kreativně improvizovat a pro všechny připravíte dostatek místa, je společné spaní velmi pohodlné. Často se používá tzv. „balkon". Je to klasická dětská postýlka, která se přisune k manželské posteli a odstraní se jedna strana se zábranou. Je ale důležité, abyste se společným spánkem souhlasili oba dva.

Nebudeme se během noci navzájem rušit?

Někdy se rodiče bojí, že bude miminko rušit v noci další sourozence či partnera. Obvykle trvá jednu až tři noci, než si všichni zvyknou na noční zvuky miminka a kdy je může miminko více budit. Ale po pár nocích si všichni zvyknou a spávají klidně. Miminko probudí jen maminku, která může velmi rychle a pohodlně reagovat na jeho potřeby. Nejčastěji to bývá noční kojení. Veliká výhoda společného spaní a maminčiny rychlé reakce je absence dětského nočního pláče a proto málokdy musí děťátko opravdu začít nahlas plakat, aby bylo vyslyšeno.

Nezalehneme ho?

Miminka nejsou hadrové panenky. Pokud se jim nelíbí, že na nich máte dlouho položenou ruku a již je to tlačí, začnou se vrtět, kopat nožičkama a nás tím probudí, upravíme svoji polohu a můžeme spát dál. V noci většina mužů dokáže i přes pláč dítěte a noční hluk spát velmi klidně a tvrdě. Což je dobře, protože můžeme být všichni v jedné posteli a přesto muž vstane ráno odpočatý do práce. Ale když dostane děti do péče na noc táta, velmi citlivě reaguje na jejich potřeby také. Dětské signály ho také probudí a jeho spánek se stane lehčím.

A co intimní manželský život?

Na děti působí vaše milování uklidňujícím, bezpečným dojmem. Děti se naladí na energii, kterou vyzařujete, a moc dobře cítí, že máte radost, že cítíte potěšení a lásku a že je vše v pořádku. Můžete se tedy milovat klidně v jedné místnosti, pokud děti spí, a nerušíte je. Můžete samozřejmě ale využít i jiné místnosti a místa ve vašem domově. Můžete být více kreativní a neomezit váš milostný život jen na manželskou postel v ložnici. A samozřejmě můžete využít i jiné časy, než jen noční hodiny, kdy obvykle býváme již hodně unavení. Můžete se milovat ráno, během dne, když děti hlídá babička nebo když zrovna po obědě spinkají.

Bude s námi spát do puberty?

Nejčastější otázka na společné spaní je přesně tato - a kdy odejdou spát do vlastní postele? Odpověď na ni je ovšem prostá - až si sami řeknou. Obvykle odchází do své vlastní postele či pokoje během druhého až pátého roku. Děti začnou vyžadovat své vlastní prostory a místa, kde jim nikdo nezasahuje. Svoji poličku, stůl a poté i postel. Místa, která patří jenom jim.

Výsledky vyhledávání

E-shop vytvořil a spravuje Ing. Tomáš Neděla