8. 9. Mezinárodní den gramotnosti

8. 9. Mezinárodní den gramotnosti

Jak oslavíte Mezinárodní den gramotnosti?

Na dnešní den 8. září vyhlásilo UNESCO v roce 1966 jako International Literacy Day neboli Mezinárodní den gramotnosti, který se slaví po celém světě. Slovo Literacy je odvozené z latinského slova označujícího písmeno (littera) a gramotnost je chápána jako schopnost pracovat s písmeny. V České republice je negramotných, tedy neschopných číst a psát, pouze necelé jedno procento.

Celosvětová statistika uvádí, že přestože dívky rychle dohánějí chlapce (a v některých zemích je dokonce lehce předhánějí), stále tvoří ženy po celém světě dvě třetiny všech negramotných. Největší nerovnost existuje v jižní Asii, kde 73% mužů umí číst a psát, zatímco u žen je to jen 51%.

Tato základní gramotnost by se dala nazvat primární. Od sedmdesátých let 20. století se začíná hovořit o tzv. gramotnosti funkční - schopnosti využívat své dovednosti k plnému zapojení ve společnosti, v níž člověk žije. A jaké druhy gramotností existují? Literární, numerická, čtenářská, počítačová, finanční, právní, zdravotní, jazyková, dopravní, spotřebitelská, ekologická, atd.

Jsou opravdu všechny v tak důležité? Vystačí si někdo v dnešní době pouze s primární gramotností? Pojďme tento den oslavit tak, že dnes obohatíte některou ze svých gramotností a do komentářů pod článkem můžete uvádět, čemu jste se dnes přiučili. Stejně jako pro děti začal školní rok a denně budou obohacovat své znalosti a dovednosti. Mimochodem, nechybí Vám pro děti některé školní potřeby? Stále můžete vybírat z naší široké nabídky doplňků nebo oblečení pro děti.

Výsledky vyhledávání