29. 6. Petr a Pavel

29. 6. Petr a Pavel

Jak je možné, že má Petr svátek dvakrát do roka?

Tato zvláštnost je pozůstatkem původních svátků jednotlivých mučedníků a světců, které církev slavila. Původně se jednalo o dva různé svátky, a sice 22. února se oslavoval Stolec svatého Petra (stolec = úřad římského biskupa) a 29. června svátek svatého apoštola Petra a Pavla. Postupným přepisováním kalendářů nakonec i na 22. února zůstalo pouze jméno „Petr".

Mužské křestní jméno Petr, které je v České republice 3. nejčastějším jménem, má svůj původ v řečtině. Jméno vzniklo z řeckého slova „pétrá" s významem „skála" nebo „kámen".

Pavel je mužským křestním jménem s původem z latinského slova „paulus" s významem „malý", „drobný", nebo také „skromný". V Česku je 5. nejčastější jméno dle jmenné statistiky.

 

Pro zajímavost následuje pár pranostik, které se vážou ke dni 29.6.: Na Petra a Pavlíčka kvete každá travička. Svatý Petr sena sklízí, svatý Pavel k žitům vzhlíží. Když na Petra prší, bývá moc myší. Ví již Petr a Pavel, jaký bude Havel. Anebo všem dobře známé rčení: Máš černého Petra.

Výsledky vyhledávání

doprava

nyní jen za

29,- Kč

image/svg+xml zasilkovna

Více jak 10 let na trhu

Provozujeme E-shop již přes 10 let a máme tak mnoho zkušeností a mnoho spokojených zákazníků, kteří se k nám rádi vracejí

30 dní na vrácení zboží

Chápeme případnou změnu názoru a proto Vám umožňujeme do 30 dnů vrátit zakoupené zboží bez udání důvodu

1124 ks zboží nejen pro děti skladem

Ve vlastním skladu evidujeme nyní 1124 ks zboží nejen pro děti, které jsou připraveny ihned k dodání