26. 7. Anna

26. 7. Anna

„Svatá Anna, chladna z rána."

Tato pranostika se váže k datu 26. července, kdy je slaven svátek svaté Anny. Samotné jméno Anna je hebrejského původu, kde v překladu znamená „milostiplná" či „milá" a v České republice je 4. nejčastějším jménem. Svatá Anna byla ochránkyní matek, manželství a šťastného porodu.

Svatá Anna (26. července) je společně se svatým Jakubem (25. července) propojena až do 2. srpna do tzv. anenského období. To se vyznačuje právě vysokými denními teplotami a naopak celkem chladnými rány.

A proč chladná rána?

Důvodem je relativně vysoká vlhkost vzduchu v nočních hodinách. Prodlužující se noci mnohem výrazněji ochlazují zemský povrch a zároveň ubírají teplo z přízemních vrstev atmosféry, což je umožněno jasnými až skoro jasnými nocemi. Tím se znatelně ochlazuje vzduch, který nás obklopuje, a my po ránu pociťujeme zimu. Teploty běžně klesají k ránu k deseti stupňům Celsia a naopak ve dne šplhají až ke třicetistupňovým vedrům. Zrána se kvůli zvýšené vlhkosti vzduchu mohou vytvářet přízemní mlhy, a to především v okolí vodních toků, rybníků a přehrad.

V tomto období jistě využijete oblečení nebo doplňky pro děti z naší nabídky jako jsou pláštěnky nebo holínky, vhodné nejen do deště, ale i pro chladnější rána a dny.

Výsledky vyhledávání