28. 10. Den vzniku samostatného československého státu

28. 10. Den vzniku samostatného československého státu

Schválně, dokázali byste vyjmenovat všechny bývalé československé prezidenty?

Československo vzniklo po první světové válce jako jeden z nástupnických států Rakouska-Uherska. V současné době se jedná o již zaniklý stát, který existoval (s krátkou přestávkou během druhé světové války) od 28. 10. 1918 do 31. 12. 1992. Československo pojímalo území Čech, Moravy, Českého Slezska, Slovenska a do roku 1939 i Podkarpatské Rusi. 1. ledna 1993 zaniklo rozdělením se na dva samostatné státy, a sice na Českou republiku a na Slovenskou republiku.

A co přesně se událo dne 28. října 1918. Při jednání Národního výboru v Ženevě o vytvoření a podobě samostatného československého státu, bylo stanoveno, že nový stát bude republikou (ne monarchie) a prvním prezidentem se stane Masaryk. Zpráva o uznání nezávislosti na Rakousku-Uhersku se šířila mezi lidmi a stala impulsem k živelným demonstracím, při nichž lid jásal nejen na Václavském náměstí u pomníku svatého Václava, ale také v ulicích a ničil symboly Rakousko-Uherska. Ještě tentýž den večer vydal Národní výbor první zákon - zákon o zřízení samostatného státu československého.

A je zde správná odpověď na to, v jakém pořadí v jakém vládli českoslovenští prezidenti: Tomáš G. Masaryk, Edvard Beneš, Emil Hácha, Edvard Beneš, Klement Gottwald, Antonín Zápotocký, Antonín Novotný, Ludvík Svoboda, Gustav Husák, Václav Havel.

Výsledky vyhledávání