20. 3. JARO

20. 3. JARO

Jaro je prvním ze čtyř ročních období. V zastaralých textech nebo v poezii se můžeme setkat s pojmenováním vesna.

Astronomické a meteorologické vymezení jara se liší. Podle meteorologů jaro začíná 1. března a končí 31. května, tudíž jarními měsíci jsou březen, duben a květen.

Podle astronomů začátek jara určuje jarní rovnodennost (noc a den jsou přibližně stejně dlouhé) a konec letní slunovrat (den dvakrát delší než noc). Dříve se uvádělo, že jaro začíná 21. března. Kvůli přestupným rokům ovšem v posledních letech začátek připadá na 20. březen a do roku 2047 stále připadat bude. V roce 2048 se začátek jara dokonce posune na 19. březen.

Typické projevy jara lze pozorovat jen v mírném podnebném pásu. Na jaře se probouzí po zimě veškeré příroda, ať už květiny, tak zvířata. Mezi první jarní květiny patří sněženky nebo bledule a příchod jara může signalizovat i návrat některých ptáků z teplých krajin. V letošním roce byli spatřeni čápi na Rokycansku již 19. února. Celkově se také prodlužují se dny a otepluje se.

Největšími svátky jara jsou Velikonoce. Dalšími, které během těchto tří měsíců můžeme oslavit, jsou například pálení čarodějnic nebo 1. Máj.

V České republice jsou u dětí na jaře velmi oblíbené jarní prázdniny.

Jaro je také často vyhledávaným tématem autorů hudby i poezie, především dětských říkanek, jako je například tato:

Jaro

Jaro, jaro už je tady!

Honem, honem do zahrady!

Jaro, to má každý rád,

jaro je tvůj kamarád.

Jaro, to je tuze hezké

a nejvíce -  v zemi české.

Výsledky vyhledávání

E-shop vytvořil a spravuje Tomáš Neděla

Chcete podobný eshop? Napište na nedela.tomas@gmail.com, určitě se domluvíme.