11. 11. Přijede letos Martin na bílém koni?

11. 11.   Přijede letos Martin na bílém koni?

Svátek svatého Martina, který připadá na magické datum 11. 11., je u nás automaticky spojován s přicházejícím začátkem zimy a je oblíbený především mezi dětmi, které očekávají první sněhové vločky. V letošním roce, přišel první sníh sice trošičku dřív, ale jak rychle napadl, stejně rychle i roztál.

Proto je nyní nejvyšší čas na nákup teplého zimního oblečení pro děti, které můžete vybírat v našem eshopu, jako například dětské čepicešály nebo dětské rukavice.

A co doopravdy praví legenda? Víte, že svatý Martin ani nejezdil na bílém koni, ani se neládoval pečenými husami a nepopíjel u toho víno?

Legenda uvádí, že jednou v noci potkal Martin (tehdy ještě jako voják) nahého promrzlého žebráka a daroval mu polovinu svého vojenského pláště. Po odchodu z vojska, se stal biskupem a žil jako poustevník s minimem jídla i oblečení. Přál si být vzorem soucitu s chudými a paradoxně se v dnešní době jeho svátek oslavuje přemírou jídla a pití.

V tento den se uvádí na trh první víno z podzimní sklizně a ochutnává se tzv. Svatomartinské víno a dal by se tedy označit i za svátek všech vinařů. Dalším velice populárním zvykem je pečení tradiční Martinské husy, která se nejčastěji připravuje klasickým způsobem s houskovým nebo bramborovým knedlíkem a dušeným bílým nebo červeným zelím. K méně rozšířeným zvykům, které se pojí k tomuto dni, je pečení Martinských rohlíků nebo Martinských podkov.

Svatý Martin je patronem vojáků, koní, jezdců, hus a vinařů a nejčastěji je zobrazován na koni s polovinou pláště a žebrákem.

Výsledky vyhledávání