1. 5. První Máj

1. 5. První Máj

Co se Vám vybaví při vyslovení sousloví „první máj"? Rozkvetlá třešňová větvička nebo vlaječky v oknech?

Starší generace má jistě do paměti jistě nezapomenutelně vryty masové prvomájové průvody spojené s oslavou Svátku práce. Účast na oslavách bývala velmi často nepsaně povinná a nadřízení a učitelé měli nařízeno kontrolovat účast svých podřízených a žáků.

Pro mladší generaci a pro děti je první máj nejspíš spojený s láskou, 1. května se slaví tradiční český svátek zamilovaných. Dle původní tradice musí být každá žena v tento den políbena pod rozkvetlou třešní, aby následující rok neuschla.

Při letošní tuhé zimě bude možná problém rozkvetlý strom najít. Pokud to štěstí mít nebudete, zkuste se podívat alespoň po květovaném oblečení pro děti v našem eshopu, jako například šaty květované nebo legíny květinky.

Dalším zvykem, který se dodnes dodržuje, je stavění máje. Na návsích a náměstích 1. května vyrostou vysoko do výšky kmeny stromů nazdobené barevnými pentlemi. Májky je možné ukrást, ale pouze v noci z 1. na 2. května. Pokud je některá z vesnic o májku okradena, znamená to pro ni velkou potupu.

Výsledky vyhledávání