Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá

Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá

Na dnešní den 13. prosince připadá svátek svaté Lucie, ke kterému se váže mnoho pověr a zvyků. Nejznámějším z nich je asi rčení „Svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá". Toto úsloví pochází z 16. století, z doby před přechodem na gregoriánský kalendář, kdy zimní slunovrat připadal na dobu okolo 13. prosince. V dnešní době to již neplatí, zimní slunovrat a tedy nejdelší noc v roce nyní nastává 21. nebo 22. prosince.

Od dnešního dne se postupně začíná o minuty prodlužovat odpolední sluneční svit, slunce ale během dne déle svítit nebude. O to, co bude později večer zapadat, o to bude ale ráno později vycházet a celková délka slunečního svitu se začne prodlužovat od již zmiňovaného zimního slunovratu. Tento astronomický jev je způsoben geometrií dráhy Země kolem Slunce. A nyní už je zcela jasné, že ho skutečně vystihuje lidové přísloví o tom, jak Lucie noci upije, ale dne opravdu nepřidá.

Během dalších zimních měsíců hovoří známá lidová přísloví o dalších posunech slunečního svitu a po 1. lednu je už den opravdu delší "o slepičí krok", 6. ledna na Tři krále pokročil den "o tři kroky dále" a 2. února na Hromnice, že je ho "o hodinu více".

A když už jsme u těch dlouhých tmavých nocí, nebylo by špatné dětem pořídit do jejich pokojíčků některé zajímavé svítící předměty z našeho eshopu, jako je například LED lampička Frozen nebo svítící povlečení Příšerky, případně můžete vybírat z ostatních podobných produktů v těchto kategoriích na našich stránkách.

Na závěr ještě zmínka o samotném jménu Lucie, toto jméno pochází z latinského slova „lux", které znamená „světlo" a Lucie je tedy „světlá" či „zářící".  A jedná se 10. nejčastější ženské jméno v České Republice. 

Výsledky vyhledávání