Plavání

Plavání

Plavání dětí patří v dnešní době k nejpopulárnějším aktivitám rodičů s dětmi. My Vám v tomto článku nastíníme možnosti, vysvětlíme přínosy a i když už se bude jednat o věci Vám možná známé, snad i tak najdete určitou zajímavost.

Poprvé se plaváním dětí u nás zabýval v 70.letech minulého století doc. J. Hoch. Nejprve byla věnována pozornost větším dětem, ale následně bylo prokázáno, že plavání i malých dětí, kojenců, klidně i doma ve vaně tzv. "vaničkování", pozitivně ovlivňuje jak psychický, tak i motorický vývoj dítěte. Smyslem plavání je především vyvolat v dětech radost z pohybu, pro ně v tak přirozeném prostředí. Voda dítěti umožňuje větší možnost pohybu ve všech směrech, než má na suchu. Vedle jemné masáže si dítě díky proudění vody po tělíčku lépe uvědomí i samo sebe. Plavání rovnoměrně zatěžuje svaly, a proto se často hovoří o tom, že tento způsob pohybu je nejzdravější. Plaváním a potápěním se zlepšuje dýchání a zvyšuje se kapacita plic, zlepšuje se peristaltika střev, dochází k přirozenému otužování organismu a rozvoji smyslového vnímání. Velmi malé děti plaváním posilují svalovou soustavu, navozují velmi blízký kontakt s rodiči a vytvoří si celkově kladný vztah k vodě. Větším dětem pomáhá plavání k dřívějšímu zvládnutí koordinace pohybu a tím že je plavání většinou organizováno ve skupinkách, dochází k prvnímu navozovaní sociálních vazeb s jiným, stejně starými dětmi.

A jaké jsou možnosti? Ve velkých městech určitě nepřeberné a v těch menších už také není problém. S poptávkou roste nabídka a v dnešní době, kdy je většina rodičů již mobilních není zas až tak velký problém kamkoli si na plavaní dojet a pojmout celou záležitost případně jako výlet za dobrodružstvím. A i když nebude organizované s ostatními dětmi, věříme a ze zkušenosti také dobře víme, že čas strávený při této aktivitě se bude Vám a Vašemu dítku líbit a to je to hlavní.

 

Výsledky vyhledávání