ZÁSILKOVNA NYNÍ ZA 29,- KČ A K TOMU NAVÍC SLEVA 20,- KČ PŘI PLATBĚ PŘEDEM :)


Jak vybrat to správné jméno pro miminko?

Jak vybrat to správné jméno pro miminko?

V průběhu těhotenství Vás čekají různá rozhodnutí, některá důležitá více, jiná méně. Jedním z nich bude i výběr správného jména pro miminko. Ne vždy je toto rozhodnutí jednoduché. Vybrat takové jméno, které bude vaše dítě nosit pravděpodobně celý život, bude jej denně slýchat a v budoucnu se jím bude „prezentovat".

V některých rodinách je výběr jména jasný, jméno se dědí i několik generací po rodičích. Pro Vás, kteří nechcete, aby se Vaše dítě jmenovalo stejně jako vy, a v budoucnu by Vás příbuzní a známí rozlišovali jako „malej" a „velkej" Honza (resp. „mladej" a „starej" Honza), je určen tento článek. V dnešní době můžete vybírat i ze spousty neobvyklých jmen, jen je potřeba volit s rozmyslem.

Mezi v Česku nejoblíbenější jména pro narozené děti stále patří Jan a Jakub, v případě klučičích jmen, a u holčiček vedou Eliška a Tereza. Pokud se ovšem rozhodnete pro tato „top" jména je potřeba počítat s tím, že pokud na dětském hřišti zavoláte na svoji holčičku nebo chlapečka, je možné, že přiběhnou možná i dvě další děti. Podobně to bude pokračovat ve školce nebo škole.

Někteří rodiče mohou při výběru brát v úvahu i samotný význam a původ jména. Každé jméno má svůj význam, svoje vlastnosti. Pro některé rodiče je naopak důležité, jak budete své miminko oslovovat, zda jde k vybranému jménu vytvořit dostatečné množství zdrobnělin.

Jedním z dalších možných kritérií při výběru jména může být rozestup mezi narozeninami a samotnými jmeninami, případně i Vánocemi. Například Adam nebo Eva, narození v prosinci, kteří mají i svátek na Vánoce jsou ukázkovým případem, jak by to nemuselo dopadnout.

Pokud chcete brát v úvahu „melodičnost" jména a zohlednit i krásy češtiny, jméno můžete se pokusit sladit jméno s příjmením. Vybrat takové jméno, které bude celé hezky znít, především spojení cizích a českých jmen, ale také, když příjmením je křestní jméno, není vhodné dát takové i jméno křestní, například Petr Petr. Sladit, také znamená i myslet na délku celého jména. Tedy při dlouhém příjmení vybrat raději kratší křestní jméno a u krátkého příjmení opačně, zvolit delší křestní jméno. Dbejte i výslovnosti celého jména, např. křestní jméno by nemělo končit na písmeno (hlásku), kterou začíná příjmení.

Máte manžela cizince, zvažujete život v zahraničí nebo má jen cizojazyčné příjmení? Je dobré i takové možnosti zvážit a vybírat případně taková jména, která nejsou složitá pro výslovnost v zahraničí. Ale i tak dbát na to, aby jméno bylo vhodné i pro české prostředí.

A teď už jen s chutí do toho, kalendář do rukou a můžete kroužkovat a vybírat favority. 

Výsledky vyhledávání

doprava

nyní jen za

29,- Kč

image/svg+xml zasilkovna