Ski areály blízkosti ostravy - osobní dojmy tatínka

Tento týden byl výborný a opravdu se moc vydařil, neboť jsem se svou dcerou byl 3x lyžovat a pokaždé v jiném Ski areálu. Myslím si, že si to užila stejně jako já, když jsem ji na kopci sledoval, jak ji to krásně jde. Pojďme si nyní říci, jak to ve Ski areálech probíhalo a možná Vám tak přiblížím a poradím, který z nich si vybrat třeba zrovna pro Vaše ratolesti.

Celkem jsme tedy prošli tři lyžařské areály nacházející se poblíž Ostravy. Jednalo se o Ski areál Vaňkův kopec, Ski areál v obci Řeka a Ski areál Skalka.

Vždy jsme dceři objednal jednu hodinu individuální výuky a také jsme si půjčili veškeré lyžařské vybavení (lyže, lyžařské boty a přilbu). Dcera byla znovu na lyžích po dvou letech, tudíž její zkušenosti byly dosti slabé, řekněme byla to začátečnice, která se ale dokázala postavit na lyže a stát na nich.

1. den, Ski areál Vaňkův kopec

http://vankuvkopec.cz/

Prostředí areálu je hezky upraveno, parkoviště pro auta je hned u areálu, nicméně se zde vleze tak 20 aut. Další parkoviště jsem neviděl, ale nepochybuji o tom, že jsou na eventualitu většího zaplnění areálu připraveni.

Kopec na lyžování není příliš veliký (600 m), z hlediska obtížnosti velmi mírný, avšak upravený (když jsme tam byli, tak zrovna vyjely rolby na úpravu a přípravu kopce na večerní lyžování – trvalo cca. 15 minut). K dispozici buffet s dostatkem stolů a židlí k vnitřnímu posezení, venku také dostatek laviček.

Přišli jsme do areálu kolem půl čtvrté odpoledne a zamířili přímo k půjčovně lyžařského vybavení. Místnost byla menší, pouze s jednou lavičkou pro přezutí, ale z hlediska množství lyžařského vybavení v pořádku. Mohli jsme si vybrat a vyzkoušet vícero lyžařských bot, tak i přileb. Přilba jako taková je vůbec důležitou součásti vybavení, hlavně pro dítě. Proto jsme si vybrali z několika přileb a to přesně takovou, která nejvíce seděla na hlavě.

Po nazutí lyžařských bot (vždy nějaký čas zabere vybrat takové, které netlačí a poté je třeba je dobře utáhnout) jsme chvíli venku čekali na instruktora, byl domluven na čtvrtou hodinu.

Tento první den dcera lyžovala s instruktorkou pouze na malém dětském kopečku o délce cca 40 m, s nízkým sklonem, který byl opatřen lanovkou ve formě nataženého lana (děti se jej musely držet). Zkušenosti instruktorky s dětmi byla na vysoké úrovni, velmi příjemná mladá slečna, ihned se s dcerou spřátelila a pokaždé, když sjely kopec, si plácly na důkaz výborné a dobře zvládnuté jízdy. Dcera se za tu jednu hodinu naučila sjet kopeček pluhem a při tom ještě dole zabrzdit, případně zvládla i nějaké zatáčky.

2. den, Ski areál v obci Řeka

http://www.ski-reka.cz/

Parkoviště pro cca 100 aut umístěno pod kopcem cca. 100 m pod sjezdovkou. Ski areal disponuje dvěma sjezdovkami. Jedna velmi mírná, ne moc dlouhá spojena s dětským hřištěm. A druhá, velmi dlouhá sjezdovka (nejdelší v Beskydech), která je však již pro mírně pokročilé lyžaře, avšak nyní nebyla v provozu. Obě sjezdovky jsou od sebe vzdálené cca 300 m. Dětská sjezdovka se nachází pod tou mírnější sjezdovkou ( je sní prakticky spojená), je opatřena nám již známým provazem, kterého se děti musejí držet, když jedou nahoru.

Vybavenost areálu je dle mého názoru velmi malá. Jsou zde jen chatky pro Půjčovnu, odpočívárna pro instruktory a chatka sloužící pro bufet. Pro děti zde není jiného vyřádění než kopec, na kterém mohou jezdit. Ale vlastně se tak dalo čekat, jelikož je sjezdovka postavena v chráněné oblasti beskyd.

Do areálu jsme dorazili kolem poledne a bylo tam celkem dost lidí. Dnes jsem chtěl také vyjet na vlek a sám lyžovat, trošku jsem se zalekl fronty na vlek, která byla dle mého odhadu tak na 5 – 8 minut na tak malý kopeček. My jsme s dcerou zamířili nejprve do půjčovny lyžařského vybavení, která je hned při vstupu do ski areálu z parkoviště. Z hlediska vybavenosti byla na tom hůře, než areál Vaňkův kopec. Možná že to mělo co dělat s množstvím lidí na sjezdovce. Horko těžko jsme vybírali boty pro mě (měli málo lyžařských bot ve velikosti 44 a výše) a helmu pro dceru – vše již bylo buď vypůjčené, nebo jich měli prostě málo. Obsluhoval to jen jeden člověk, který však s přívalem zákazníků nestíhal a tak oblékání, zkoušení, a vůbec příprava lyží trvala trošku déle. Stihli jsme to tak tak, abych alespoň na chvíli s dcerkou zkusil lyžovat na malém vleku pro děti, než přijde domluvená instruktorka. Parkrát jsem si sjel dětský kopeček a řeknu Vám, že to není žádný med se potom držet toho nataženého lana, když jedete zpátky nahoru. Po příchodu mladé slečny instruktorky jsem dcerku s ní zanechal a jel se projet na „velkém“ vleku, kdy jsem vždy po očku sledoval, jak ji to jde. Byl jsem celkem překvapený, když po pár jízdách na malém kopci, vzala instruktorka dceru na velký vlek. Trošku jsem se bál, že nezvládne vyjet nahoru po kotvě, ale je to šikula a hned 2x to sjela se shora až dolů. V ten den zase udělala pořádný pokrok, hlavně v tom, že se vůbec nebála jít na, pro ní, velký kopec. Přístup instruktorky tedy hodnotím velmi kladně.

3. den, Ski areál Skalka

http://www.skalkaostrava.com/

Parkoviště pro 200 vozidel přímo u sjezdovky. Prostředí areálů velmi pěkně upravené, s pěknou restauraci, s bufetem a s pěkným dětským hřištěm i s klouzačkami, houpačkami a průlezkami i pro ty nejmenší děti. Areál má dvě sjezdovky, oddělené od sebe uprostřed dvěma vleky, jedna strana je pro začátečníky, druhá pro pokročilejší, tedy prudší svah. Svah obou sjezdovek je 300m. Jasně, ten kdo přijel z Alp (jako před časem já), tak se musí jen smát, ale pro začátečníky a hlavně pro naučení dětí to bohatě stačí. Navíc je zde dětský malý kopeček, kde je pro lanovku použit posuvný koberec. Tedy děti se nemusí držet provazu, ale postaví se na pojízdný pás a ten je doveze nahoru.

Půjčovna lyžařského vybavení je velmi dobře zásobena. I když bylo v ten den dost lidí, i tak byl výběr více než dostatečný. Z předchozí zkušenosti už víme velikost bot, takže jsme jednoduše vybrali a helmu jsme si mohli vybrat z celé řady přesně tu, která pasuje a nepadá z hlavy. Bylo tam také hodně místa k sezení a tedy vůbec nevadilo, když se tam najednou nahrnulo více lidí.

Dnes poprvé dcera dostala instruktora, místo instruktorky, ale i tak byl velmi slušný a šlo vidět, že to s dětmi umí. Poprvé nechal dceru projet na malém dětském kopečku, a když zjistil, že již umí dobře plužit, zastavit na místě a také dobře zatáčet, vzal ji hned na velkou sjezdovku. Tam se vyřádila dokonale, po hodině vyučování byla hodně unavená, ale šťastná. Hodnocení instruktora tedy výborné a zase se pár kousků naučila.

 

Ok, my jsme si s dcerkou dosti užili. Pokud jste v blízkosti Ostravy, můžete se tedy na základě mých zkušeností rozhodnout, kterému Ski centru dáte přednost. Ve všech jsou instruktoři, kteří rozumí dětem a umějí je zaujmout tak, že je jízda na lyžích opravdu moc baví. Pro mě byly všechny tři Ski areály vždy v něčem přínosem, ať již se jednalo o krásnou vyhlídku v Řece v Beskydech, avšak trošku ochuzené služby, nebo naopak výborné služby středisek Skalka a Vaňkového kopce. Každý byl jinak cenově dostupný (to si můžete zjistit přímo na stránkách ski areálů), o to mi tady ale nešlo. Hlavně jsem se chtěl podělit o mé dojmy ze Ski center kolem Ostravy. Pokud bych přece jenom měl určit vítěze, tak je to středisko Skalka a to jeho přístupem k rodině jako celku, kde si každý člen rodiny najde nějakou zábavu.

Máte snad jiné zkušenosti? Zkuste nám napsat, co si o těchto střediscích myslíte. Nebo i o jiných, kde jste byli, co Vás překvapilo. 

 

Mimochodem, zde uvádím oblečení, které v tu dobu měla dcera na sobě a které jsem shledal velmi dobré, pro její řádění na sněhu (po třech dnech není náznak chřipky, či jiného onemocnění, takže oblečení bylo opravdu teplé a nepromokavé :-) )

 


Další články o módě a oblečení pro děti