2. srpen - Den suchého zipu

Tak už i suchý zip má svůj mezinárodní den! Těžko budete v našem eshopu hledat kategorii zboží, které tento významný objev minulého století neobsahuje. Ať už se jedná boty pro děti na suchý zip (https://www.nakupy-detem.cz/obuv/tenisky/), kšiltovky s regulací na suchý zip(https://www.nakupy-detem.cz/cepice-pro-deti-1/ksiltovky-1/), zavinovačky pro kojence (https://www.nakupy-detem.cz/kojenecke-potreby/zavinovacky/), školní batohy(https://www.nakupy-detem.cz/batohy-a-tasky/skolni-batohy/), hračky pro nejmenší (https://www.nakupy-detem.cz/hracky/edukacni-hracky/) nebo třeba plavecké pomůcky pro děti (https://www.nakupy-detem.cz/plavecke-pomucky/nadlehcovaci-rukavky/).  

A jak suchý zip vzniknul? 

Zrodil se úplnou náhodou. Objev učinil, George de Mestralroku 1941, když se v Alpách vrátil z procházky se svým psem a potom musel namáhavě vymotávat z jeho srsti kuličky lopuchu. Fascinovaný způsobem a silou, jakou semínka v psí srsti držela, je pečlivě prozkoumal pod mikroskopem a objevil, že na nich jsou malinkaté háčky, které se za chlupy zachytávaly. 

Krom využití v textilním průmyslu, se ve velké míře používá v interiéru kosmických lodí, k upevňování nástrojů a dalších věcí ke stěnám nebo skafandrům, aby se zabránilo jejich poletování ve stavu beztíže. Bohužel se suchý zip opotřebovává, každým rozepnutím se v něm přetrhají smyčky, za něž se háčky zachytávají, a po delším používání přestává být spolehlivý


Další články o módě a oblečení pro děti